Prasa, media i publiczne opinie o naszej pracy - Studio KZS, wydawnictwo. Protagonista innowacyjnej edukacji przyrodniczej

Przejdź do treści

Menu główne:

Prasa, media i publiczne opinie o naszej pracy

Recenzje i komentarze prasowe
Opinie prywatne
Podziel się z nami swoją opinią

Walory
przyrodnicze zabytkowego Parku Miejskiego w Legnicy

Jedną z pięciu pozycji nominowanych do Książki Roku 2014 jest książka Walory przyrodnicze zabytkowego parku miejskiego w Legnicy  Elżbiety Wyszowskiej - Zając, a wydana przez Studio KZS.
Spośród wszystkich ubiegłorocznych wydawnictw kapituła konkursu nominowała do ścisłego finału najbardziej wartościowe, które powalczą o tytuł książki roku. W gronie nominowanych do tego tytułu znalazła się pozycja wyróżniająca się od innych, dostrzeżonych przez kapitułę konkursu, nie tylko w tym, lecz również w poprzednich latach. Na tle rzeszy wydawnictw odmieniających historię przez wszystkie przypadki, Elżbieta Wyszowska - Zając tworzy książkę, w czasie teraźniejszym i o tematyce bliskiej każdemu mieszkańcowi Legnicy - legnickim parku. 

Książka Elżbiety Wyszowskiej-Zając "Walory przyrodnicze zabytkowego parku miejskiego w Legnicy", roztacza przed czytelnikiem uroki tego niezwykłego miejsca, opowiada o jego walorach przyrodniczych i funkcjach jakie zieleń pełni w naszym życiu. Pełne życia fotografie, uzupełnione pogłębionymi, doświadczeniem ogrodniczym autora, opisami, pokazują świat, którego często nie dostrzegamy przechodząc zbyt pośpiesznie. Przybliżają bogactwo gatunków roślin i zwierząt, które możemy oglądać w tym miejscu. Legnicki park - ulubione miejsce spacerów, spotkań, wypoczynku i zabawy legniczan - po lekturze książki nabiera nowych barw i szczególnego charakteru. 

Wysokie walory edukacyjne i poznawcze tej książki zostały szybko dostrzeżone nie tylko przez pedagogów legnickich szkół i przedszkoli, doskonale uzupełniając 27 plansz na tablicach edukacyjnych zaprojektowanych i wykonanych przez tych samych autorów. Przy tablicach Przyrodniczej Ścieżki Edukacyjnej zatrzymują się zarówno młodzi jak i starsi spacerowicze. Widać też, choć rzadziej, zieloną okładkę książki Elżbiety Wyszowskiej - Zając, pod pachą i aparat fotograficzny na szyi. Magia legnickiego parku działa.


 Walory przyrodnicze parku miejskiego
portal lca.pl WO,
 28 stycznia 2015




Walory
przyrodnicze zabytkowego Parku Miejskiego w Legnicy

Legnicka Książka Roku 2014
Kapituła nominowała do Tytułu „Legnickiej Książki Roku 2014”:
Walory przyrodnicze zabytkowego parku miejskiego w Legnicy
Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi – organizatorzy konkursu „Legnicka Książka Roku”, informują, że 22 stycznia br. kapituła konkursu dokonała przeglądu i oceny 29 wydawnictw, które ukazały się w 2014 roku.
Jurorzy brali pod uwagę takie kryteria oceny jak: staranność edytorska (estetyka, szata graficzna), staranność redakcyjna, atrakcyjność tematu, wartość poznawcza i wartość artystyczna, oryginalność, efekt indywidualnej pracy osoby lub zespołu, oddziaływanie na społeczność miasta, regionu i kraju. 


Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi – organizatorzy konkursu „Legnicka Książka Roku”
styczeń, 2015



Walory
przyrodnicze zabytkowego Parku Miejskiego w Legnicy
Książka, wzbogacając naszą wiedzę o Parku Miejskim, z pewnością przyczyni się do wzmocnienia emocjonalnej więzi legniczan z ich ulubionym miejscem spotkań, spacerów, wypoczynku, zabawy i przeżyć estetycznych.
Wydawnictwo w kompetentny, ale i ciekawy sposób ujmuje barwną parkową historię. Wykorzystuje bogatą dokumentację fotograficzną i faktograficzną. Poznajemy elementy jego unikalnej krajobrazowej i funkcjonalnej struktury, jak
np. Palmiarnia, Aleja Orła Białego, Kozi Staw, Teatr Letni, Pergola czy wnętrza parkowe. Poznajemy jego dawną i współczesną, już odbudowaną szatę roślinną,
a także zamieszkujące to niezwykłe miejsce ptaki, ssaki i owady.

Tadeusz Krzakowski
Prezydent Legnicy
grudzień, 2013


Kalendarz
Miejski
Legnica 2014

Wydawanie miejskich kalendarzy stało się naszą dobrą legnicką tradycją. Czynimy to od szeregu lat, dbając o ich wysoki poziom edytorski i merytoryczną zawartość, która zainteresuje i poruszy nie tylko mieszkańców miasta, ale również jego gości, przyjaciół i przybywających do nas turystów.
Kalendarz, który będzie odmierzać nam czas w roku 2014, powstał jako jeden z elementów składowych projektu „Przyrodnicza ścieżka edukacyjna w zabytkowym Parku Miejskim w Legnicy”. Nosi tytuł „Park. Zniszczony, lecz niepokonany”.
Te słowa oddają ideę, jaka przyświecała jego twórcom. Zafascynowani historią i restytucją legnickiego parku, ukazują w malarski wręcz sposób zmiany, jakie się tu dokonały w ciągu czterech lat od czasu pamiętnego huraganu

Tadeusz Krzakowski
Prezydent Legnicy
listopad, 2013


Przyrodnicza
ścieżka edukacyjna
w zabytkowym Parku Miejskim
 
w Legnicy

Jednym z najistotniejszych elementów ścieżki jest szesnaście kolorowych wystylizowanych tablic które pojawiły się już kilka tygodni temu. Informują one o historii parku, pomnikach przyrody i historycznych, faunie i florze.
Można na nich znaleźć plan parku, ścieżek rowerowych, nowy regulamin, oraz kody QR, przenoszące na stronę internetową zawierającą szczegółowe informacje na temat legnickiego zielonego serca miasta.
Jedną z ciekawych atrakcji jest ptasi zegar, dzięki któremu dowiemy się np., że o godzinie 22 najgłośniej w parku śpiewa słowik, a nad ranem wilga. 

 Przyrodnicza ścieżka pomoże poznać
Park Miejski 

portal lca.pl
19 września, 2013



Walory
przyrodnicze zabytkowego Parku Miejskiego w Legnicy


Legnicka Książka Roku 2014
Kapituła nominowała do Tytułu „Legnickiej Książki Roku 2014”:
Walory przyrodnicze zabytkowego parku miejskiego w Legnicy
Poprzeczka została zawieszona dość wysoko - przypomina Anna Gątowska. - Kapituła oceniła 29 książek, w tym dużo wydań akademickich. Tytułów, które miały realny udział w ocenie, a więc promujących Legnicę, posiadających wybitną szatę edytorską, dobrze zredagowanych czy poruszających ciekawy temat było mniej niż rok temu. Mimo wszystko jurorzy nie mieli łatwego wyboru.


Legnicka Książka Roku
Tygodnik Regionalny Konkrety

Paweł Pawlucy
23 stycznia, 2015




Artystyczny
Kalendarz
Miejski
m. Legnicy


Wydawanie artystycznych kalendarzy miejskich stało się już legnicką tradycją, a każdy z nich cieszył się uznaniem krajowej i zagranicznej publiczności. Zawsze mają one charakter promocyjny, trafiają do legniczan, lokalnych, regionalnych i krajowych instytucji, do ambasad i konsulatów oraz wielu kolekcjonerów zagranicznych.


Urząd Miasta Legnica, portal www.legnica.eu,
15 grudnia 2014r.



Przyrodnicza
ścieżka edukacyjna 
w zabytkowym Parku Miejskim 
w Legnicy

oraz
Walory
przyrodnicze zabytkowego Parku Miejskiego w Legnicy


Walory przyrodnicze zabytkowego parku miejskiego w Legnicy
Studio KZS, Legnica 2014, ss. 111, 225 ilustracji
...
Najnowsza książka to nie tylko piękny album, ale także swoisty bedeker informujący o zasobach historycznych, florystycznych, ornitologicznych i entomologicznych, a nawet o ssakach zamieszkujących tę zieloną wyspę otoczoną miastem. O ile dwie pierwsze pozycje bardzo dobrze informują o tym, co możemy zobaczyć, o tyle omawianą tutaj należy wziąć ze sobą i udać się na spacer alejami parkowymi. Jak na stronie powitalnej informuje nas prezydent miasta, książka stanowi jeden z elementów wszechstronnego projektu „Przyrodnicza ścieżka edukacyjna w zabytkowym Parku Miejskim w Legnicy”. … Po tym, co widać, miasto ma potencjał do tego, by bardzo szybko nazwa ta powróciła. Świadczą o tym: zaangażowanie mieszkańców w sprzątanie parku po kataklizmie, profesjonalizm i zaangażowanie ogrodnika miejskiego i Elżbiety Wyszowskiej-Zając wraz z mężem Krzysztofem Zającem, właścicieli Studia KZS z Legnicy, a także sporej grupy mieszkańców, którzy żywo są zainteresowani tym problemem. Nie zmarnujmy tego. Wracając do omawianego dwujęzycznego (j. polski i j. angielski) wydawnictwa, zauważamy niezwykle piękną szatę graficzną, która od razu przyciąga wzrok i zachęca do oglądania. Piękne zdjęcia i czytelne plany. Zdjęcia zachęcają do zabrania książki na spacer i znalezienia miejsc, z których były robione. Ich bogactwo zmusza do kilkakrotnego spaceru. Niskie ukłony panu Krzysztofowi Zającowi. Wielkie brawa należą się także Pani Elżbiecie Wyszowskiej-Zając za skomasowany tekst oddający zwięźle i dokładnie istotę sprawy. Sam tekst i dobór cytatów świadczy o erudycji i znajomości tematu, a także o silnym zaangażowaniu autorki. Zdawała sobie ona sprawę z charakteru tego wydawnictwa i dlatego krótko omówiła poszczególne zagadnienia, sygnalizując tym samym potrzebę odrębnych szerszych wydawnictw. Mam nadzieję, że ogrodnik miejski zainteresuje Prezydenta Miasta kontynuowaniem tej parkowej serii. Przy okazji dziękuję Studiu KZS za piękne tablice dydaktyczne (też jeden z elementów projektu), które m.in. nanoszą nowe nazwy traktów, oraz za włączenie alei lipowej, leżącej na prawym brzegu Kaczawy, do parku. ...



Towarzystwo
Przyjaciół Nauk 

Maciej Juniszewski
Szkice Legnickie t. XXXV
ISSN 0137-5326 

7 komentarze
Średnia ocena: 175.0/5

Agata
2015-06-28 20:43:58
Przepiękna książka. Wspaniałe fotografie są jej dużą wartością.
Maciej
2015-03-06 12:34:17
Fantastyczna książka!
MonikaR
2015-01-28 22:43:29
Piękna książka.
Ile razy ją otwieram ,zawsze jednakowo jestem nią zachwycona
Serdecznie pozdrawiam
Aleksander
2015-01-27 15:56:26
Najlepsza Książka w 2014r w Legnicy.
Gratuluję nominacji.
Moro33
2015-01-26 11:36:21
Świetna książka.
Szczerze gratuluję tej nominacji.
Edward
2014-12-20 14:28:01
Zdecydowanie najlepsza książka o Legnicy i naszym parku. Muszę zdobyc dodatkowy egzemplarz dla kuzynki która jest na zdjęciu. Dziękuję.
Julia27
2014-09-27 15:47:33
Kapitalna książka. Byłam z nią w parku. Czemu nie zrobicie takiego przewodnika po Legnicy?
 
KZS © 2015. Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego